Artykuł sponsorowany

Czym powinny cechować się funkcjonalne okna dachowe?

Czym powinny cechować się funkcjonalne okna dachowe?

Funkcjonalne okna dachowe to nie tylko element architektoniczny, który wpływa na estetykę budynku, ale przede wszystkim rozwiązanie, które gwarantuje komfort oraz energooszczędność. Wybierając odpowiednie okna dachowe, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, takich jak materiał, rodzaj szyby, system otwierania czy parametry izolacyjne. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tym kryteriom, aby pomóc w wyborze najlepszego rozwiązania dla Twojego domu.

Jakie cechy muszą mieć dobre okna dachowe?

Okna dachowe mogą być wykonane z różnych materiałów, jednak najpopularniejsze są te wykonane z drewna i PVC. Drewniane okna dachowe charakteryzują się wysoką trwałością oraz naturalnym wyglądem, który wpisuje się w estetykę większości budynków. Dodatkowo, drewno jest materiałem ekologicznym i odnawialnym. Warto jednak pamiętać o konieczności regularnego konserwowania drewnianych ramek, aby zachować ich właściwości przez długie lata.

Okna dachowe w Lublinie czy innym mieście wykonane z PVC to alternatywa dla osób poszukujących rozwiązania o niższej cenie i mniejszych wymaganiach konserwacyjnych. Ramy wykonane z tworzywa sztucznego są odporne na wilgoć, nie wymagają malowania, a także charakteryzują się dobrymi parametrami izolacyjnymi.

W przypadku okien dachowych szczególnie ważne jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju szyby. Ze względu na położenie okien, narażone są one na działanie promieni słonecznych, opady deszczu czy śniegu. Dlatego warto zainwestować w szyby o podwyższonej izolacyjności termicznej oraz akustycznej. Szyby dwuwarstwowe lub trzywarstwowe z gazem szlachetnym (np. argonem) między warstwami zapewnią wysoką izolacyjność cieplną oraz ochronę przed hałasem zewnętrznym.

Okna dachowe mogą być wyposażone w różne systemy otwierania, takie jak uchylno-obrotowy, obrotowy czy na pilota. Wybór odpowiedniego systemu zależy od indywidualnych potrzeb oraz możliwości montażowych. Okna uchylno-obrotowe umożliwiają łatwe mycie szyby z zewnątrz oraz regulację przepływu powietrza, dzięki możliwości uchylenia okna na kilka centymetrów. Okna obrotowe sprawdzą się w pomieszczeniach o niskim stropie, gdzie trudno jest sięgnąć do górnej części okna. Natomiast okna sterowane na pilota to wygodne rozwiązanie dla osób z ograniczoną mobilnością lub w przypadku trudno dostępnych okien.

Dobre okna dachowe powinny charakteryzować się wysokimi parametrami izolacyjnymi, zarówno pod względem termicznym, jak i akustycznym. Warto zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła Uw oraz na współczynnik izolacyjności akustycznej Rw. Im niższa wartość współczynnika Uw, tym lepsza izolacja termiczna, co przekłada się na mniejsze straty ciepła i niższe rachunki za ogrzewanie. Natomiast wyższa wartość współczynnika Rw oznacza lepszą ochronę przed hałasem zewnętrznym.

Podsumowując, wybierając funkcjonalne okna dachowe, należy zwrócić uwagę na materiał ramy, rodzaj szyby, system otwierania oraz parametry izolacyjne. Odpowiedni dobór tych elementów pozwoli cieszyć się komfortem i energooszczędnością przez wiele lat.