Artykuł sponsorowany

Jak wygląda proces wszczepienia implantu zębowego?

Jak wygląda proces wszczepienia implantu zębowego?

Wszczepienie implantu zębowego to nowoczesne i skuteczne rozwiązania dla osób, które straciły zęby. W niniejszym artykule przyjrzymy się, jak przebiega ten proces, omawiając jego poszczególne etapy w szczegółowy sposób.

Konsultacja stomatologiczna

Na samym początku pacjent musi udać się na konsultację stomatologiczną, podczas której lekarz oceni stan jamy ustnej oraz ogólny stan zdrowia. W trakcie tej wizyty stomatolog może zlecić dodatkowe badania diagnostyczne, takie jak zdjęcia rentgenowskie czy tomografię komputerową. Na podstawie zebranych informacji lekarz opracowuje indywidualny plan leczenia, dobierając odpowiedni rodzaj implantu oraz omawiając z pacjentem możliwe opcje.

Przygotowanie do zabiegu

Przed rozpoczęciem procedury wszczepienia implantów w Krakowie pacjent musi zadbać o odpowiednie przygotowanie. W tym celu należy przede wszystkim utrzymać higienę jamy ustnej na wysokim poziomie, ponieważ bakterie mogą powodować powikłania po zabiegu. Dodatkowo lekarz może przepisać antybiotyki w celu zmniejszenia ryzyka infekcji.

Zabieg wszczepienia implantu

Właściwy zabieg wszczepienia implantu zębowego odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Stomatolog wykonuje niewielkie nacięcie w dziąśle, a następnie przygotowuje kość, w której zostanie umieszczony implant. Implant jest śrubą wykonaną z tytanu, która zastępuje korzeń zęba. Po wszczepieniu implantu następuje proces gojenia i integracji z kością, który trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Odbudowa protetyczna

Gdy implant zintegruje się z kością, można przystąpić do odbudowy protetycznej. W tym celu lekarz umieszcza na implancie specjalny element łączący, zwany abutmentem. Następnie mocuje się koronę, most czy protezę, które przywracają pacjentowi pełną funkcjonalność zgryzu oraz estetykę uśmiechu.

Czas trwania leczenia i koszty

Czas trwania leczenia implantologicznego może różnić się w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz stanu jego jamy ustnej. W niektórych przypadkach możliwe jest natychmiastowe obciążenie implantu, co oznacza, że odbudowa protetyczna może być wykonana już w ciągu kilku dni od zabiegu. W innych sytuacjach konieczne jest odczekanie kilku miesięcy, aby implant mógł prawidłowo zintegrować się z kością. Koszt wszczepienia implantu zębowego może być różny i zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj implantu, materiały użyte do odbudowy protetycznej czy stopień skomplikowania przypadku.

Kontrola i pielęgnacja po zabiegu

Po wszczepieniu implantu zębowego oraz odbudowie protetycznej pacjent musi regularnie zgłaszać się na kontrole stomatologiczne. Lekarz sprawdza stan implantu oraz otaczających go tkanek, aby upewnić się, że nie występują żadne powikłania. Ważne jest również odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej.

Podsumowanie

Podsumowując, wszczepienie implantu zębowego to nowoczesna i skuteczna metoda leczenia braków zębowych, która pozwala na przywrócenie pełnej funkcjonalności zgryzu oraz estetyki uśmiechu. Proces ten może być dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta, a odpowiednie dbanie o implanty gwarantuje długotrwałe i satysfakcjonujące rezultaty.