Artykuł sponsorowany

Na czym polegają ustawienia systemowe Hellingera stosowane na sesjach indywidualnych?

Na czym polegają ustawienia systemowe Hellingera stosowane na sesjach indywidualnych?

Ustawienia systemowe Bertta Hellingera to innowacyjna metoda pracy z klientami, która zdobywa coraz większą popularność wśród psychologów, terapeutów i coachów. Stosowana zarówno na sesjach grupowych, jak i indywidualnych, pozwala na odkrycie ukrytych dynamik rodzinnych, które wpływają na życie człowieka. W jaki sposób odbywają się te sesje i jakie korzyści można z nich czerpać? Zapraszamy do lektury!

Podstawy ustawień systemowych Hellingera

Metoda ustawień systemowych została opracowana przez niemieckiego psychoterapeutę Bertta Hellingera, który zauważył, że wiele problemów psychicznych wynika z niewłaściwego funkcjonowania systemu rodzinnego. Według Hellingera, każdy członek rodziny jest częścią większego systemu, w którym istnieją pewne prawa i zasady rządzące relacjami między poszczególnymi osobami. Jeśli te prawa są naruszone, może to prowadzić do zaburzeń emocjonalnych, fizycznych czy psychicznych.

Ustawienia systemowe polegają na odtworzeniu struktury rodziny klienta za pomocą reprezentantów - osób uczestniczących w sesji lub przedmiotów symbolizujących członków rodziny. W trakcie sesji terapeuta obserwuje interakcje między reprezentantami, co pozwala na zidentyfikowanie ukrytych dynamik i konfliktów w rodzinie. Następnie, dzięki wprowadzeniu zmian w układzie reprezentantów, możliwe jest przywrócenie równowagi i harmonii w systemie rodzinnym.

Ustawienia systemowe na sesjach indywidualnych

Chociaż ustawienia systemowe Hellingera są często stosowane na sesjach grupowych, coraz więcej terapeutów decyduje się na wprowadzenie tej metody również na sesje indywidualne. W takim przypadku, zamiast reprezentantów, klient i terapeuta korzystają z symboli (np. figurek, kamieni czy kart) reprezentujących członków rodziny.

Sesja z użyciem ustawień systemowych indywidualnie przebiega w kilku etapach. Na początku klient opowiada o swojej sytuacji życiowej i problemach, z którymi się boryka. Następnie terapeuta prosi go o przedstawienie swojej rodziny za pomocą wybranych symboli. Klient umieszcza je na podłodze lub stole w sposób intuicyjny, a terapeuta obserwuje układ i próbuje dostrzec istotne relacje oraz wzorce zachowań.

W kolejnym etapie terapeuta może wprowadzać zmiany w układzie symboli, dążąc do rozwiązania problemu i przywrócenia harmonii w systemie rodzinnym. Czasami może to oznaczać symboliczne pojednanie z rodzicami czy zaakceptowanie trudnych doświadczeń z przeszłości.

Korzyści płynące z ustawień systemowych Hellingera

Ustawienia systemowe Hellingera na sesjach indywidualnych mogą przynieść wiele korzyści dla klientów. Przede wszystkim pozwalają na głębokie zrozumienie wpływu rodziny na życie jednostki oraz identyfikację ukrytych dynamik i konfliktów, które utrudniają funkcjonowanie w różnych obszarach życia. Dzięki temu możliwe jest uwolnienie się od nieświadomych lojalności rodzinnych, które często prowadzą do powtarzania negatywnych wzorców zachowań.